Media o nas

Prezes NIPiP: nie osiągnęliśmy porozumienia z MZ w sprawie kształcenia pielęgniarek

http://www.politykazdrowotna.com/11105,prezes-nipip-nie-osiagnelismy-porozumienia-z-mz-w-sprawie-ksztalcenia-pielegniarek

Nie osiągnęliśmy porozumienia z Ministerstwem Zdrowia w niezwykle ważnej sprawie, jaką jest pomysł zmian w kształceniu przeddyplomowym pielęgniarek i położnych – mówi w rozmowie z Polityką Zdrowotną prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. Omówiliśmy natomiast sprawę kolejnej transzy podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Minister Zdrowia zapewnił, iż środki finansowe są zabezpieczone zgodnie z zawartym Porozumieniem – dodaje prezes NIPiP. O czym jeszcze pielęgniarki z samorządu rozmawiały z ministrem K. Radziwiłłem i z szefem NFZ?

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/11105,prezes-nipip-nie-osiagnelismy-porozumienia-z-mz-w-sprawie-ksztalcenia-pielegniarek

Nie chcemy powrotu pięcioletnich liceów

http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Nie-chcemy-powrotu-piecioletniego-liceum-pielegniarskiego,164029,9.html

Nie ma powrotu do kształcenia sprzed kilkudziesięciu lat - prezes Zofia Małas przedstawia stanowisko NRPiP podkreślając przy tym -  Jest unijna dyrektywa, która mówi jak to kształcenie ma wyglądać, są obowiązujące europejskie akty prawne, które Polska ratyfikowała i których musimy przestrzegać. Ten zawód wymaga dużej wiedzy medycznej i prawnej. Pielęgniarstwo jest obecnie zawodem samodzielnym, co skutkuje wzrostem odpowiedzialności zawodowej, cywilnej i karnej. Dlatego ta dojrzałość jest bardzo ważna.

http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Nie-chcemy-powrotu-piecioletniego-liceum-pielegniarskiego,164029,9.html
 

Dzień Położnej w Polskim Radiu

Wiceprezes NRPiP Ewa Janiuk  w Dniu Położnej w Polskim Radiu 24 mówiła o roli położnej w systemie opieki zdrowotnej.  Wiele uwagi poświęciła zagrożeniom jakie niesie forsowana przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia koncepcja opieki koordynowanej. 

- Położna towarzyszy kobiecie w trakcie ciąży fizjologicznej, przyjmuje poród i wspiera kobietę  w opiece nad noworodkiem, lekarz wkracza dopiero, gdy pojawia się  zagrożenie zdrowia matki lub dziecka -   wyjaśniała słuchaczom PR24 role położnej i lekarza prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, także w tym dniu obecna w studiu.

 

Całej audycji można posłuchać w internecie:

http://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1617076,Polozna-przewodniczka-po-swiecie-kobiecosci

Pod lupą Radia Kraków: NFZ kontra pielęgniarki i położne

Radio Kraków pyta dziś decydentów i polityków oprogram Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży. Wcześniej opinie w tej sprawie przedstawił m.in. przewodniczący Małopolskiej Rady Pielęgniarek i Położnych Tadeusz Wadas . Zachęcamy do wysłuchania wypowiedzi pana Przewodniczącego oraz do dzielenia się na stronie Radia Kraków swoimi uwagami do projektu programu.

Więcej: http://www.radiokrakow.pl/nasze-akcje/pod-lupa-radia-krakow/pod-lupa-radia-krakow-nfz-kontra-pielegniarki-i-polozne/

Podwyżki niezgody

Podwyżki niezgody
Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych od dawna zabiega o dwie kluczowe kwestie dla prawidłowego wykonywania tych zawodów – podniesienie wynagrodzenia do poziomu odpowiadającego wymaganym kwalifikacjom, obciążeniu i odpowiedzialności, jaka wiąże się z ich wykonywaniem oraz poprawą warunków pracy, przede wszystkim zwiększeniem obsad pielęgniarskich na oddziałach szpitalnych.

Zawarte jesienią 2015 r. porozumienie 4x400 zł miało być jaskółką dobrych zmian. Przygotowane w pośpiechu, negocjowane pod presją zbliżających się wyborów parlamentarnych, które przyniosły tak znaczącą zmianę, stało się kością niezgody. Ujawniło też jak dalece urzędnicy Ministerstwa Zdrowia przygotowujący rozporządzenie nie są świadomi powszechności zatrudniania pielęgniarek i różnorodności zasad, na jakich pielęgniarki świadczą pracę. Pominięte zostały liczne grupy, a mimo upływu pół roku od wejścia w życie rozporządzenia, nie widać końca porządkowania bałaganu jaki powstał.

Może zamiast łatać dziurawe rozporządzenie, wpisać waloryzację wynagrodzeń do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej? Wprowadzić zapis, że od 2017 r. wynagrodzenie pielęgniarek i położnych będzie rewaloryzowane  - niezależnie od tego kto i na jakich zasadach je zatrudnia – zgodnie ze wskaźnikiem GUS, jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów? Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych postuluje, aby wskaźnik ten wynosił 1,6 średniej krajowej.

To fragment pierwszego wpisu prezes NRPIP Zofii Małas na blogu, który od kwietnia br. prowadzi na stronie medxpress.pl. Zachęcamy do przeczytania całego wpisu, komentowania i  śledzenia kolejnych wpisów.

Cały tekst do przeczytania na stronie:
http://www.medexpress.pl/podwyzki-niezgody/63624
 

Zmiany w POZ: zespół pracuje, pielęgniarki bronią swojej samodzielności

Zmiany w POZ: zespół pracuje, pielęgniarki bronią swojej samodzielności
W resorcie zdrowia pracuje m.in. zespół, którego zadaniem jest opracowanie założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Choć środowisko medyczne przyznaje, że nowe przepisy są konieczne, to niektóre propozycje, jak te dotyczące pielęgniarek w POZ, wzbudzają wiele kontrowersji. NRPiP stanowczo protestuje przeciwko zapisom, które odebrałyby samodzielność pielęgniarkom i położnym pracującym w POZ.

- Nauczeni doświadczeniem, że często decydowano w przeszłości o nas bez nas, zaniepokojeni stwierdzeniami o „wspólnych deklaracjach” lekarzy rodzinnych i pielęgniarek lub położnych, postanowiliśmy zareagować - stwierdza prezes Małas i oddaje, że dzisiaj pacjent ma prawo wybrać niezależnie lekarza rodzinnego, pielęgniarkę i położną, a „wspólna deklaracja” oznaczałaby brak możliwości takiego wyboru. Na utrzymaniu tegoż wyboru pielęgniarkom i położnym bardzo zależy.

Cały artykuł do przeczytania na stronie: http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Zmiany-w-POZ-zespol-pracuje-pielegniarki-bronia-swojej-samodzielnosci,160638,8.html

Pielęgniarki biją na alarm

Pielęgniarki biją na alarm!W Warszawie w Urzędzie Wojewódzkim 5 kwietnia br. odbyła się konferencja poświęcona niedoborom kadrowym pielęgniarek i położnych na Mazowszu. Pielęgniarek zaczyna brakować nawet w najbardziej renomowanych palcówkach.
- Chory przebywający w szpitalu ma prawo do opieki, do bycia w centrum uwagi personelu – mówiła podczas spotkania prezes NRPIP Zofia Małas. – A w sytuacji, kiedy pielęgniarka ma kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu pacjentów pod opieką, a nie jak na Zachodzie - kilku, musi w pierwszej kolejności wykonać zalecenia lekarskie, podać na czas leki... Na zabiegi opiekuńcze czy edukację pacjenta i rodziny, już jej nie wystarcza czasu.

Obszerną relację z konferencji zamieścił Gość Warszawski na stronie: http://warszawa.gosc.pl/doc/3071307.Pielegniarki-bija-na-alarm