NRPiP w hołdzie służbom medycznym czasów II wojny światowej

Jak co roku przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych  wezmą udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego.  Po raz pierwszy przejdą też w Marszu Pamięci ulicami dawnego getta. W ten sposób oddadzą hołd pielęgniarkom i sanitariuszkom, które z narażeniem życia niosły pomoc powstańcom i ludności cywilnej w czasie II wojny światowej.

Uroczyste obchody zaczną się 22 lipca br. Marszem Pamięci organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny już po raz piąty.  W tym roku Marsz ma przypomnieć o lekarzach, pielęgniarkach, sanitariuszkach oraz salowych niosących pomoc chorym i rannym w getcie. Marsz rozpocznie się zapaleniem zniczy  pod pomnikiem Umschlagplatz  o godzinie 17.00,  a zakończy półtorej godziny później przy budynku dawnego Szpitala Dziecięcego im. Berschnów i Baumanów.

Obchody 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego  zaczną się już 29 lipca br. a zakończą 2 października br. Delegacja NRPiP weźmie udział w najważniejszych uroczystościach:

31 sierpnia br. przedstawiciele NRPiP będą uczestniczyć w Mszy św. i  Apelu Poległych  przy pomniku Powstania Warszawskiego. Rozpoczęcie mszy o g. 19.00

1 sierpnia br. delegacja NRPiP  złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza (po honorowej zmianie warty, która rozpocznie się o g. 12.00).

5 sierpnia br. członkowie samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oddadzą hołd Ludności Cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Uroczystość zacznie się o  g. 18.00.

Zachęcamy do udziału w tych obchodach.  Pokażmy, poprzez swoją obecność, że pamiętamy o tych, którzy z najwyższym poświeceniem wykonywali w nieludzkich czasach zawody medyczne. Zaznaczmy naszą łączność z nimi poprzez przypięcie emblematu czepka.